New Outdoor All-Time Performers (2018)

Updated May 27, 2018

Men's 200m

#9 - Kurt Waller (Gainesville, VA - Battlefield HS/NOVA CC)

Women's 800m

#3 - Monica Lannen (Reston, VA - South Lakes HS)

Men's 800m

#2 - Cullen Monahan (Stafford, VA - Colonial Forge HS)

#5 - Cav McGaw (Burke, VA - Lake Braddock HS)

Women's 1500m

#3 - Monica Lannen (Reston, VA - South Lakes HS)

Men's 1500m

SR - Jeff Dover (Moyock, NC - Currituck County HS )

#8 - Jason Putnam (Fuquay Varina, NC - Southeast Raleigh HS)

Women's 5,000m

#2 - Samantha Dickerson (Midlothian, VA - Cosby HS)

#9 - Jessica Lee (Annandale, VA - W.T. Woodson HS)

Men's 5,000m

SR - Jeff Dover (Moyock, NC - Currituck County HS)

#2 - Grayson Reid ( Glen Allen , VA - Deep Run HS )

#4 - Joey Lightbody (Leesburg, VA - Heritage HS)

#7 - Peyton Artz (Richmond, VA - Douglas Freeman HS)

#8 - Daniel Cretney (Toano, VA - Warhill HS)

Women's 10,000m

#9 - Katy Wilson (Springfield, VA - Home School)

#10 - Samantha Dickerson (Midlothian, VA - Cosby HS)

Men's 10,000m

#7 - Dane Boegner (Ashburn, VA - Broad Run HS)

Men's 110m Hurdles

#4 - Ryan Scott (Glen Allen, VA - Henrico HS)

Men's 400m Hurdles

#4 - Hunter Sutliff (Vinton, VA - William Byrd HS)

Women's Steeplechase

#7 - Abby Snyder (Springfield, VA - West Springfield HS)

#10 - Katy Wilson (Springfield, VA - Home School)

Men's Steeplechase

#2 - Danny Cretney (Toano, VA - Warhill HS)

#7 - Tre Edmonds (Fredericksburg, VA - Chancellor HS)

Women's Pole Vault

#3 - Jessica Brownell (Coconut Creek, FL - Calvary Christian HS)

#8 - Rose Wyant (Richmond, VA - J.R. Tucker HS)

Men's Pole Vault

#7 - Allan Pedin ( Richmond, VA - Saint Christopher's HS)

Women's Shot Put

#5 - Sarah Johnson (Winchester, VA - James Wood HS)

Men's Shot Put

#2 - Brendon Burrows (Painter, VA - Broadwater Academy)

#5 - Carlos Bazan-Alfaro (Manassas, VA - Osbourn Park HS)

#7 - Legend Hayes (Allentown, PA - Parkland HS)

Women's Discus

#2 - Sarah Johnson (Winchester, VA - James Wood HS)

#5 - Hannah Shoemaker (Smithfield, VA - Smithfield HS)

Men's Discus

SR - Legend Hayes (Allentown, PA - Parkland HS)

#2 - Brendon Burrows (Painter, VA - Broadwater Academy)

Women's Hammer

SR - Hannah Shoemaker (Smithfield, VA - Smithfield HS)

#10 - Sarah Johnson (Winchester, VA - James Wood HS)

Men's Hammer

SR - Legend Hayes (Allentown, PA - Parkland HS)

#10 - Carlos Bazan-Alfaro (Manassas, VA - Osbourn Park HS)