2014-15 Track & Field Team

Women's Roster 

Name Status (In/Out) Major Events Hometown School
Brittany Arnold FR-1/1 Political Science Distance Cross Junction, VA James Wood HS
Kaitlynn Beaulieu FR-1/1 Neuroscience Distance Stafford, VA Colonial Forge HS
Madison Bloxom JR-2/3 Undeclared Throws, Jumps Parksley, VA Broadwater Acad.
Catherine Buchanan SR-3/4 Biology Throws Staunton, VA Riverheads HS
Hannah Bullen FR-1/1 Accounting Distance Henrico, VA Mills Godwin HS
Rashauna Carter SO-1/1 Psychology Sprints Hethsville, VA Northumberland HS/
Army Reserves,
Deanna Corts JR-2/3 Biology Distance Yorktown, VA Grafton HS
Lydia Cromwell JR-3/3 English/Comm,
Education
Distance Round Hill, VA Woodgrove HS
Danielle Crowley SR-4/4 Political Sci. Multis Rockville, MD Richard Montgomery HS
Lillie Cummings FR-1/1 Fine Arts Throws Weyers Cave, VA Fort Defiance HS
Enuma Ezenwa SR-4/4 Pre-Dentistry Multis Herndon, VA Herndon HS
Elissa Fink FR-1/1 Biology Sprints, Hurdles Dublin, VA Pulaski County HS
Jasmine Ford FR-1/1 Biology Sprints Beaverdam, VA Patrick Henry (Ash) HS
Brittany Gaines FR-1/1 Psychology Sprints Fredericksburg, VA Riverbend HS
Helen Gibbons FR-1/1 Business Hurdles Fairfax Station, VA Lake Braddock HS
Logan Harrington SO-2/2 Undeclared Mid-Distance Montpelier, VA Patrick Henry (Ash) HS
Kayla Jones FR-1/1
Throws Williamsburg, VA Bruton HS
Karissa Love JR-2/2 Biology Sprints Leesburg, VA Tuscarora HS
Taylor Mansini FR-1/1 Elem. Education Distance Midlothian, VA Manchester HS
Taylor McCord SR-4/4 Business Sprints Springfield, VA Lake Braddock HS
Caitlyn Pabst SR-3/3 Mathematics Sprints East Patchogue, NY Bellport HS
Lyzan Rashid JR-3/3 Psychology Throws Chantilly, VA Chantilly HS
Gabrielle Richardson SO-2/2 Chemistry Jumps Cave Creek, AZ Pinnacle HS
Leah Richardson SR-2/2 Biology (Pre-PT) Sprints Dinwiddie, VA Dinwiddie HS/
James Madison Univ, VA
Rayna Rossini SO-2/2 Psychology Pole Vault Fairfax, VA Oakton HS
Emmie Schmitt SO-2/2 Neuroscience Distance Spotsylvania, VA Spotsylvania HS
Mackenzie Scott JR-2/2 Environmental Science Multis, Hurdles Hanover, VA Hanover HS/
J. Sargent Reynolds CC, VA
Hannah Shoemaker FR-1/1 Music Education,
Jazz Studies
Throws Smithfield, VA Smithfield HS
Graciela Slyer JR-3/3 Studio Art Distance Stafford, VA Colonial Forge HS
Shona Smith SO-2/2 Business Sprints Williamsburg, VA Bruton HS
Lauren Snell SR-2/2 Pre-Physical Therapy Pole Vault Chesapeake, VA Grassfield HS
Briana Stewart SO-2/2 Communications Distance Oak Hill, VA Oakton HS
Briana Sutton SO-1/1 Psychology Multis, Throws Williamsburg, VA Jamestown HS
Alexa Tabackman JR-3/2 Neuroscience Distance McLean, VA McLean HS
Kate van Emmerik FR-1/1 Undeclared Distance Onemo, VA Mathews HS
Valerie Washington SR-3/2 Economics Throws Charlottesville, VA Charlottesville HS
Jennifer Westerholm JR-3/3 Business Multis Stafford, VA Mountain View HS
Karla Young JR-1/1 Marketing,
Management
Throws Glen Allen, VA Deep Run HS

Men's Roster

Name Status (In/Out) Major Events Hometown School
Carlos Bazan Alfaro FR-1/1 Business Throws Manassas, VA Osbourn Park HS
Andrew Benfer JR-3/3 Business Distance Henrico, VA Mills Godwin HS/
J. Sargent Reynolds CC, VA
Dane Boegner FR-1/1 Undeclared Distance Ashburn, VA Broad Run HS
Legend Boyesen FR-1/1 Business Throws Allentown, PA Parkland HS
Krister Briehl FR-1/1 Undeclared Pole Vault Earlysville, VA Albemarle HS
John Bruner SO-2/2 English Distance Richmond, VA St. Christophers HS
Matthew Byrom FR-1/1 Computer Science Distance Manassas, VA Osbourn Park HS
Ricardo Cabrera SO-2/2 Psychology Distance Richmond, VA Mills Godwin HS/
Richard Bland Coll., VA
Zachary Campbell SO-2/2 Computer Science Distance Berryville, VA Clarke County HS
Philip Christophe JR-3/2 Undeclared Jumps Clifton, VA Centreville HS
Matthew Combs JR-3/3 Political Science Sprints Mechanicsville, VA Atlee HS
Matthew Danisewicz SO-1/2 Business Mid-Distance Clifton, VA Paul VI HS
Jeffrey Dover FR-1/1 Undeclared Distance Moyock, NC Currituck County HS
Kendall Elder SR-2/2 Psychology Sprints Freeman, VA Brunswick HS
Ekoue Folli FR-1/1 Marketing Hurdles Alexandria, VA Annandale HS
Dylan Freeman SO-2/2 English Distance Falls Church, VA Falls Church HS
Robert Graham III JR-3/3 Physics Throws King George, VA King George HS
RaShawn Hairston JR-3/3 Information Systems Sprints Martinsville, VA Carlisle School
Nick Hedrick SR-3/3 Economics Mid-Distance Falls Church, VA McLean HS
Kristian Hill 5th-1/1

,
Austin Johnson JR-1/1
Throws South Chesterfield, VA Grassfield HS/
Pikeville University,
John LaPointe SO-2/2 English Distance Arlington, VA Bishop O'Connell HS
Ryan Long FR-1/1 Computer Engineering Throws Mechanicsville, VA Hanover HS
Matthew Margopoulos SO-2/2 Business Distance Midlothian, VA James River (Midl) HS
Brandon Martin FR-1/1 Accounting Sprints Axton, VA Magna Vista HS
Samuel Martin SR-4/4 History Mid-Distance Rockville, MD Richard Montgomery HS
Robert Mayes SR-4/4 Biology Sprints Culpeper, VA Culpeper HS
Kendrick McMinn SR-4/4 Chemistry Throws Virginia Beach, VA Princess Anne HS
Anthony Melton SR-4/4 Business Throws Richmond, VA J.R. Tucker HS
Cullen Monahan FR-1/1 Business Administration Distance Stafford, VA Colonial Forge HS
Joshua Moore FR-1/1 Business Multis Christiansburg, VA Christiansburg HS
Samuel Murch FR-1/1 Pre-Health (PT) Distance Chesterfield, VA Cosby HS
Success Nchotu FR-1/1 Pre-Medicine Sprints Norfolk, VA Granby HS
Troy Newcomer SR-3/2 Political Science Jumps, Sprints Leesburg, VA Heritage (Leesburg) HS
Marshall Pittman FR-1/1 Neuroscience Distance Centreville, VA Westfield HS
Charles Pruitt SO-2/2 Business Distance Mt. Sidney, VA Fort Defiance HS
William Rabil SO-2/2 Accounting Distance Springfield, VA West Springfield HS
Daniel Read FR-1/1 Pre-Health Distance Virginia Beach, VA Ocean Lakes HS
Grayson Reid FR-1/1 Pre-Physical Therapy Distance Glen Allen, VA Deep Run HS
Daniel Richard SR-4/4 Biology Distance Manassas, VA Osbourn Park HS
Corey Rodriguez JR-2/2 Criminology Multis King George, VA King George HS
Sean Sawyer FR-1/1 Communications Sprints, Jumps
Pole Vault
Charlottesville, VA Western Albemarle HS
Bruce Schlesman JR-1/1 Political Science, History Distance Richmond, VA Mills Godwin HS
Ryan Scott FR-1/1 Business Sprints, Hurdles Glen Allen, VA Henrico HS
Wesley Shrieves FR-1/1 Business Jumps Painter, VA Broadwater Academy
Swaiman Singh Dhanoa JR-3/3 Computer Science Throws Midlothian, VA Clover Hill HS
Michael Sonnek JR-3/3 Biology Multis Williamsburg, VA Lafayette HS
Brian Strickland JR-3/3 Marketing Multis, Hurdles Woodbridge, VA Pope John Paul the Great Catholic HS
Hunter Sutliff FR-1/1 Computer Engineering Hurdles Vinton, VA William Byrd HS
Daulton Teaford SR-4/4 Biology Sprints White Post, VA Clarke County HS
James Thomson SO-2/1 Undeclared Distance Winchester, VA John Handley HS
Dominique Torres JR-3/3 Sociology Jumps Chesapeake, VA Grassfield HS
Bradley Turner SR-4/4 American Studies Distance Williamsburg, VA Jamestown HS
Benjamin Wahls FR-1/1 Computer Engineering/
Computer Science
Distance Williamsburg, VA Lafayette HS
Khiry Weaver SO-1/1
Hurdles , First Colonial HS/
Tidewater CC, VA