Congratulations to our New Outdoor All-Time Performers!

posted Mar 24, 2013, 7:29 PM by Tyler Wingard   [ updated May 28, 2017, 12:18 PM ]

 Men's 200m 

#7 - 
Ryan Scott (
Glen Allen, VA - Henrico HS)


 Men's 400m 

#6 - Kurt Waller (Gainesville, VA - Battlefield HS)


 Women's 800m 

#7 - 
Monica Lannen (
Reston, VA - South Lakes HS)

 Men's 800m 

#2 - 
Zach Campbell (
Berryville
, VA - Clarke County HS
)
#4 - Jeff Dover (Moyock, NC - Currituck County HS)


 Women's 1500m 

#2 - 
Logan Harrington (
Montpelier, VA - Patrick Henry HS)
#6 - 
Monica Lannen (
Reston, VA - South Lakes HS)

 Men's 1500m 

SRJeff Dover (Moyock, NC - Currituck County HS)
#3 - 
Zach Campbell (
Berryville
, VA - Clarke County HS
)
#9 - 
Jason Putnam (
Fuquay Varina, NC - Southeast Raleigh HS)


 Women's 5,000m 

#3 - 
Emmie Schmitt (
Spotsylvania, VA - Spotsylvania HS)

 Men's 5,000m 

SR - 
Grayson Reid (
Glen Allen
, VA - Deep Run HS
)
#3 - 
Sam Murch (
Chesterfield
, VA - Cosby HS
)
#4 - JJ LaPointe (Arlington, VA - Bishop O'Connell HS)
#5 - Jeff Dover (Moyock, NC - Currituck County HS)
#6 - Peyton Artz (Richmond, VA - Douglas Freeman HS)



 Women's 10,000m 

#3 - 
Emmie Schmitt (
Spotsylvania, VA - Spotsylvania HS)
#8 - 
Jessica Lee (
Annandale, VA - W.T. Woodson HS)


 Men's 10,000m 

SR - 
Grayson Reid (
Glen Allen
, VA - Deep Run HS
)
#2 - 
Sam Murch (
Chesterfield
, VA - Cosby HS
)
#3 - JJ LaPointe (Arlington, VA - Bishop O'Connell HS)
#6 - Will Bruner (Richmond, VA - St. Christopher's HS)


 Men's 110m Hurdles 

#5 - 
Ryan Scott (
Glen Allen, VA - Henrico HS)
#6 - 
Jordan Roach (
Leesburg, VA - Tuscarora HS)


 Women's 3000m Steeplechase 

#8 - 
Abby Snyder (
Springfield, VA - West Springfield HS)
#9 - 
Nellie Calkins 
(Richmond, VA - Douglas Freeman HS)

 Men's 3000m Steeplechase 

#4 - 
Danny Cretney (
Toano, VA - Warhill HS)
#5 - Ricardo Cabrera (Richmond, VA - Mills Godwin HS)
#7 - 
Cav McGaw (Burke
, VA - Lake Braddock HS
)
#9 - Peyton Artz (Richmond, VA - Douglas Freeman HS)


 Men's Distance Medley Relay 

Cav McGaw (Burke
, VA - Lake Braddock HS
)
Carter Giles (
Glen Allen
, VA - Deep Run HS
)
Cullen Monahan (
Stafford
, VA - Colonial Forge HS
)
Jason Putnam (
Fuquay Varina, NC - Southeast Raleigh HS)


 Men's 4x1500m Relay 

Billy Rabil (Springfield
, VA - West Springfield HS
)
Daniel Read (
Virginia Beach
, VA - Ocean Lakes HS
)
Zach Campbell (
Berryville
, VA - Clarke County HS
)
Jeff Dover (Moyock, NC
 - Currituck County HS
)


 Women's High Jump 

=#9 - Briana Sutton
 (
Williamsburg, VA - Jamestown HS)

 Men's High Jump 

#3 - 
Jordan Roach (
Leesburg, VA - Tuscarora HS)


 Men's Pole Vault 

SR - 
Jonathan Graham (King George, VA
 - King George HS
)
#7 - Babadamilola Alao
 (
Virginia Beach, VA - Kempsville HS)

 Women's Pole Vault 

#6 - Jessica Brownell 
 (
 
Coconut Creek, FL - Calvary Christian HS)


 Men's High Jump 

#3 - Wesley Shrieves
 (
Painter, VA - Broadwater Academy)


 Men's Shot Put 

#3 - 
Hannah Shoemaker (Smithfield
, VA - Smithfield HS
)
#4 - 
Tyler Robin (Gainesville
, VA - Patriot HS
)
#7 - Briana Sutton
 (
Williamsburg, VA - Jamestown HS)

 Men's Shot Put 

#6 - 
Brendon Burrows 
(
Painter, VA - Broadwater Academy)


 Women's Discus Throw 

#3 - 
Sarah Johnson (Winchester, VA
 - James Wood HS
)
#4 - 
Tyler Robin (Gainesville
, VA - Patriot HS
)
#8 - 
Kayla Brown (Virginia Beach
, VA - Princess Anne HS
)
#10 - 
Hannah Shoemaker (Smithfield
, VA - Smithfield HS
)

 Men's Discus Throw 

SR - 
Legend Boyesen (Allentown, PA
 - Parkland HS
)
#2 - 
Brendon Burrows 
(
Painter, VA - Broadwater Academy)


 Women's Hammer Throw 

SR - 
Hannah Shoemaker (Smithfield
, VA - Smithfield HS
)
#4 - 
Kayla Brown (Virginia Beach
, VA - Princess Anne HS
)

 Men's Hammer Throw 

#2 - 
Legend Boyesen (Allentown, PA
 - Parkland HS
)
#10 - 
Shaun Copening (Richmond
, VA - James River HS
)


 Women's Javelin 

SR - Briana Sutton
 (
Williamsburg, VA - Jamestown HS)


 Women's Heptathlon 

SR - Briana Sutton
 (
Williamsburg, VA - Jamestown HS)